Vijačka krušpánová

Vijačka krušpánová

Charakteristika

Vijačka krušpánová je škodca, ktorý pochádza z východnej Ázie. Nenápadný motýľ s rozpätím krídiel maximálne 4 cm. Prvý krát sa vyskytla v Japonsku, Číne, Rusku a Indii. V Európe sa prvýkrát objavila v roku 2006. Neskôr sa rozšírila aj na Slovensko.

Vijačka krušpánová je veľmi rozšíreným škodcom na kríkoch krušpánu. Vijačka nemá prirodzeného nepriateľa. Húsenice vijačky požierajú jedovaté listy krušpánu. Jed z listov zneškodňujú vďaka vyvinutému špeciálnemu chemickému mechanizmu.

Kríky na prvý pohľad vyzerajú, akoby obschli. Húsenice sú schopné v priebehu niekoľkých dní skonzumovať listy celej rastliny. Húsenice požierajú celé listy ale nepohrdnú ani ohlodávaním mladých konárikov. Čím sú húsenice väčšie a staršie, tým viac zožerú. Listy, ktoré boli silnejšie poškodené vysychajú a opadávajú. Vetvičky živého plota zostávajú oschnuté, hnedé a holé. Rastlina môže pri silnejšom poškodení celkom odumrieť.

Rozmnožovanie

Škodca prezimuje v štádiu húsenice. Húseniciam vyhovujú teplé zimy. Mrazivé zimy by problém s inváziou vijačky vyriešili. Dospelé motýle možno spozorovať od konca mája až do októbra. Motýle sú aktívne najmä v noci. Počas dňa sa ukrývajú v záhrade.

Motýľ vijačky je dobrým letcom, preto sa veľmi dobre rozširuje aj do vzdialenejších oblastí. Na jednej rastline krušpána sa môže vijačka vyskytovať vo viacerých štádiách svojho životného cyklu. Vijačka máva 2 až 3 generácie za rok. Mladé húsenice druhej generácie dokážu prezimovať v hustých bielych kokónoch (zámotkoch) medzi listami krušpánu.

Ako zachrániť kríky pred týmto škodcom

Je veľmi dôležité, aby sme zasiahli proti vijačke hneď pri prvých príznakoch jej výskytu. Kríky je potrebné pravidelne prehliadať a kontrolovať.

Zmáčadlo

Listy krušpánu majú ochrannú voskovú vrstvu, preto je potrebné do postrekovej tekutiny pridať aj zmáčadlo AGROVITAL, DROPFOR alebo SILWET. Zmáčadlo pôsobí ako lepidlo na listy.

Likvidácia škodcov

Na likvidáciu vijačky krušpánovej sa používajú chemické prípravky: KARATE ZEON 5CS, SANIUM ULTRA, SANIUM ULTRA AL.


Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® nájdete všetko, čo Vaša záhrada potrebuje. Poradíme ohľadne rôznych prípravkov proti vijačke krušpánovej a poskytneme Vám ďalšie cenné informácie. Tešíme sa na Vašu návštevu.


Záhradné práce ZÁHRADKÁR ®

Popis prác pre jednotlivé mesiace v roku TU.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Chcete byť informovaný o našich novinkách, produktoch, špeciálnych ponukách a najnovších článkoch?

Sledujte nás na sociálnych sieťach, aby Vám nič neuniklo.

fb_icon
ig_icon

Related posts

Molica skleníková

Charakteristika Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum) je známa pod názvom biela muška. Je to nebezpečný škodca, ktorý sa vyskytuje na izbových a skleníkových rastlinách ale aj na rôznych druhoch zeleniny. Ide o drobný lietavý hmyz, ktorý sa zhromažďuje na spodnej strane listov a vo vrcholovej časti rastliny. Molica vyciciava rastlinné...

Čítať viac

Vrtivka orechová

Vrtivka orechová je drobná mucha, ktorej telo má dĺžku 4 až 6 mm. Telo má žlto hnedej farby. Jej krídla sú priehľadné s tmavými pásikmi. Pochádza zo Severnej Ameriky a do Európy bola zavlečená na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia. Na Slovensku sa objavila po prvý krát...

Čítať viac

Lietajúci a lezúci hmyz – prípravky

Účinná ochrana proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu Lietajúci a lezúci hmyz nám dokáže poriadne znepríjemniť život, obzvlášť v letných mesiacoch pri posedení v záhrade. U nás si vyberiete z veľkého množstva prípravkov proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu ako sú muchy, komáre, osy, sršne, mole, mravce, šváby a iné. V...

Čítať viac