Slizniaky a slimáky

Slimáky a slizniaky patria do skupiny mäkkýšov. 

Veľmi dobre sa im darí vo vlhkých podmienkach. Najvyšší výskyt slimákov je v období bohatom na zrážky. Najpriaznivejšie podmienky pre ich výskyt sú teplé a vlhké počasie. Slimáky sa počas dňa skrývajú vo vlhkých a tienistých miestach. Najčastejšie sa v záhradách vyskytuje slizniak veľký a slizniačik poľný.

Čím sa živia

Požierajú nadzemné časti rastlín, vyhryzávajú diery a okraje v listoch. Na rastlinách zanechávajú sliz. Slimáky a slizniaky sa živia listami šalátu, kapustovej zeleniny, koreňmi mrkvy, hľuzami zemiakov, plodmi jahôd…

Množenie

Slimáky sú obojpohlavné. Do roka majú dve generácie potomkov. Dospelý jedinec kladie 200-400 vajíčok v skupinkách po 10-20 ks asi 5 cm hlboko do pôdy. Letná generácia kladie vajíčka v máji, z ktorých sa v priebehu leta liahnu mladé slimáky. Dĺžka života slizniakov je 6 až 12 mesiacov.

Možnosti ničenia

Na ničenie slizniakov sa používajú rôzne metódy. Veľmi dôležité je odstrániť v záhrade všetky vlhké, tienisté a zarastené miesta, ktoré im poskytujú ideálne podmienky pre liahnutie.

Mechanické spôsoby ničenia

Osvedčeným spôsobom mechanického ničenia slizniakov je rozkladanie dosiek alebo starých navlhčených textílií po záhrade. Cez deň sa pod nimi zhromaždia slimáky, ktoré potom ľahko pozberáme.

Možno ich nalákať aj do zaváraninových pohárov, ktoré naplníme trochou piva. Poháre zapustíme po okraj do pôdy. Takto nazberané slimáky zlikvidujeme.

Biologické a ekologické spôsoby ničenia

Bio PLANTELLA GÉL proti slizniakom a slimákom je nepriechodnou prekážkou k rastline. Gél je bezfarebný, nie je jedovatý a je bez vône.

Granule FERRAMOL alebo DESIMO DUO vyrobené z prírodných zdrojov určené na ničenie slizniakov. Granule sa rozhodia medzi pestované rastliny a okolo záhonov. Aplikujeme ich podvečer, keď sú slimáky najviac aktívne. Prípravok je odolný voči dažďu a neškodí domácim zvieratám.

FERRAVIT sa používa v ekologickom poľnohospodárstve, nemá negatívny vplyv na úrodu, je vo forme granulovanej návnady. Aktívnou látkou je fosforečnan železitý, ktorý spôsobuje, že slimáky prestanú jesť a nakoniec zahynú. Je netoxický a bezpečný pre domáce zvieratá, voľne žijúce zvieratá a ľudí.

Chemické spôsoby ničenia

Na chemické ničenie sa osvedčili návnadové prípravky vo forme granulátu ako napríklad METAREX, ktoré sa umiestnia medzi rastliny alebo okolo záhonov zelenín a kvetín, ktoré sú nimi ohrozené. Prípravok je zo skupiny karbamátov. Metarex je prípravok s vynikajúcimi návnadovými vlastnosťami a rýchlym, na teplote nezávislým pôsobením. Vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou proti dažďu a vlhkosti.

DESIMO DUO, METAREX, LIMA – ORO sú účinné kontaktné a požerové moluskocidy proti všetkým druhom slimákov a slizniakov v záhrade, sú vo forme granulovanej návnady, sú odolné voči dažďu, čo je vzhľadom k aktivite slimákov dôležitý predpoklad istoty zásahu. Vybrané prípravky treba používať vždy bezpečným spôsobom.


Navštívte naše predajne ZÁHRADKÁR ®

Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® nájdete všetko, čo Vaša záhrada potrebuje. Poradíme ohľadne rôznych prípravkov proti slimákom a poskytneme Vám ďalšie cenné informácie. Tešíme sa na Vašu návštevu.


Záhradné práce ZÁHRADKÁR ®

Popis prác pre jednotlivé mesiace v roku TU.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Chcete byť informovaný o našich novinkách, produktoch, špeciálnych ponukách a najnovších článkoch?

Sledujte nás na sociálnych sieťach, aby Vám nič neuniklo.

fb_icon
ig_icon

Related posts

Molica skleníková

Charakteristika Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum) je známa pod názvom biela muška. Je to nebezpečný škodca, ktorý sa vyskytuje na izbových a skleníkových rastlinách ale aj na rôznych druhoch zeleniny. Ide o drobný lietavý hmyz, ktorý sa zhromažďuje na spodnej strane listov a vo vrcholovej časti rastliny. Molica vyciciava rastlinné...

Čítať viac

Vrtivka orechová

Vrtivka orechová je drobná mucha, ktorej telo má dĺžku 4 až 6 mm. Telo má žlto hnedej farby. Jej krídla sú priehľadné s tmavými pásikmi. Pochádza zo Severnej Ameriky a do Európy bola zavlečená na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia. Na Slovensku sa objavila po prvý krát...

Čítať viac

Lietajúci a lezúci hmyz – prípravky

Účinná ochrana proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu Lietajúci a lezúci hmyz nám dokáže poriadne znepríjemniť život, obzvlášť v letných mesiacoch pri posedení v záhrade. U nás si vyberiete z veľkého množstva prípravkov proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu ako sú muchy, komáre, osy, sršne, mole, mravce, šváby a iné. V...

Čítať viac