Predpestovanie priesad

Predpestovanie priesad

V hlbších nádobách si môžeme dopestovať prvé vitamíny zo zeleniny (pažítku, vňať petržlenu, zeleru, cibule kuchynskej, šalotky). Medzi prvé priesady, ktoré si predpestujeme doma patria zeler, muškáty, rajčiny a papriky. Predpestovaním priesad sa dá urýchliť zber o 2 až 3 týždne.

Ďalšie spôsoby predpestovania

Priesady môžeme vypestovať aj vo vykurovaných skleníkoch, fóliovníkoch alebo v teplých pareniskách.

Siať môžeme do debničiek, parenísk, črepníkov, zakoreňovačov ale aj priamo na záhony vo foliovníkoch. Rastlinky z hustých výsevov v debničkách alebo na záhonoch rozsadíme, keď majú vyvinuté dva pravé listy. Pri vyberaní rastliniek zo substrátu, skracovaní korienkov a rozsádzaní, rastlinky pridržiavame za klíčny lístok aby sme predišli ich poškodeniu.

Termín výsevu stanovíme na základe plánovaného času výsadby. Dĺžku predpestovania by sme nemali príliš nadhodnotiť. Je potrebné počítať s niekoľkodňovou rezervou pre prípad nepriaznivého počasia v termíne plánovanej výsadby. Na konci obdobia predpestovania je rast priesad veľmi intenzívny.

Dĺžka predpestovania priesad závisí v prvom rade od druhu zeleniny a tiež od termínu výsadby ale tiež aj od obdobia predpestovania.

Špecifické požiadavky jednotlivých druhov

Najvhodnejší termín výsevu plodovej zeleniny (rajčiaky, paprika) na predpestovanie priesad je február a začiatok marca. U uhoriek je najvhodnejším termínom apríl. Zeler a muškáty vysievame v januári. Doba predpestovania priesad je 50 – 60 dní. Pre klíčenie plodovej zeleniny je optimálna teplota 25 – 30 °C. Keď sa objavia prvé klíčky, teplota sa zníži na 20 °C. Vyhýbame sa poklesu teplôt pod 10°C.

Priesady sú náročné na svetlo. Pri jeho nedostatku vyrastajú slabé, vytiahnuté a málo odolné rastliny. Zavlažujeme ich vodou teploty vzduchu, keď povrch pôdy začne zasychávať. Pozor na premokrenie, kedy hrozí padanie klíčnych rastlín.

Na klíčenie semien, prepichovanie mladých rastlín, zakoreňovanie odrezkov, predpestovanie a vegetatívne množenie rastlín, používame špeciálne substráty určené na výsev a množenie, čím zabránime padaniu priesad (hubové ochorenie, ktoré spôsobuje padanie malých vyklíčených rastliniek).

Rajčiaky

Priesady dopestovávame s koreňovým balom. Semená sejeme do zakoreňovačov vo februári alebo začiatkom marca. Prihnojujeme, čím zabezpečíme rastline dostatok fosforu. Správne vypestované sadenice majú byť zdravé, nízkeho vzrastu, s násadou prvého súkvetia.

Paprika

Paprika je teplomilná rastlina, ktorej požiadavky na pestovanie sú podobné ako na rajčiaky. Na klíčenie je ideálna teplota 26 – 30 °C. Nočná teplota je nižšia cca 17 °C. Vysádzame po jednej rastline. Priesadám zabezpečíme dostatok svetla a vlahy.

Šalátové uhorky

Uhorky sú náročné na teplotu a vysokú vzdušnú vlhkosť. Semená vysievame v apríli do hĺbky 1 cm tak, že každé samostatne položíme naplocho. Udržujeme v teplom a vlhkom prostredí. Rastlinky o tri až päť dní po vzídení, rozsádzame do zakoreňovačov alebo črepníkov.

Pripravte sa na jarnú sezónu

Širokú ponuku semien, osív, cibuľovín, sadeníc… nájdete na našich predajniach ZÁHRADKÁR ®

Related posts

Slizniaky a slimáky

Slimáky a slizniaky patria do skupiny mäkkýšov. Veľmi dobre sa im darí vo vlhkých podmienkach. Najvyšší výskyt slimákov je v období bohatom na zrážky. Najpriaznivejšie podmienky pre ich výskyt sú teplé a vlhké počasie. Slimáky sa počas dňa skrývajú vo vlhkých a tienistých miestach. Najčastejšie sa v záhradách vyskytuje...

Čítať viac

Vijačka krušpánová

Charakteristika Vijačka krušpánová je škodca, ktorý pochádza z východnej Ázie. Nenápadný motýľ s rozpätím krídiel maximálne 4 cm. Prvý krát sa vyskytla v Japonsku, Číne, Rusku a Indii. V Európe sa prvýkrát objavila v roku 2006. Neskôr sa rozšírila aj na Slovensko. Vijačka krušpánová je veľmi rozšíreným škodcom na...

Čítať viac

LEPOVÉ DOŠTIČKY A PÁSY

BIO ochrana ovocných stromov a rastlín pred lietajúcim a lezúcim hmyzom Atraktívne doštičky pre dospelý hmyz rôznych druhov Použitie Lepové doštičky slúžia na odchyt škodlivého hmyzu ako sú skočky, molice, smútivky, nosániky, vrtivky, vošky, minérky, strapky … Používajú sa v záhradách, skleníkoch, sadoch, ale nájdu využitie aj v bytoch,...

Čítať viac