Júl

Aktuálne záhradkárske práce na mesiac JÚL

Začína sa obdobie prázdnin. Leto dosiahlo svoj vrchol. V záhrade je hojnosť zeleniny, bobuľovín vhodných na zber. Záhony letničiek sa zaplnili a žiaria farbami, svoju sezónu majú aj trvalky.

Po skorej zelenine začína zber zeleniny vysadenej v máji. Popri rozličných druhoch šalátu (hlávkový, ľadový, rímsky), keli, karfiole, skorej kapuste, ktoré sa zberajú už od júna, sú teraz na rade kríčková fazuľa, skorá mrkva, jarná cibuľa, šalotka a perlovka, uhorky, paprika a novozélandský špenát.

Skoré zemiaky zberáme postupne, vždy len také množstvo, aké potrebujeme, pretože sa nedajú dlho uskladňovať. Správny čas zberu je vtedy, keď už šupka spevnela ale vňať je ešte zelená. Po skorých zemiakoch je pôda vo výbornom stave, je ideálna pre jahody ako následnú plodinu.

Na skleníkových uhorkách vyväzujeme stredné výhonky na šnúry alebo pomocné tyče. Až do výšky 80 cm by sa na hlavnom výhonku nemali vyvíjať nijaké uhorky. Po dorastení výhonkov po štít skleníka vrcholy odstránime a bočné výhonky, ktoré sa medzitým vyvinuli, skrátime na 1 plod a 1 list. Naďalej ich pravidelne hnojíme.

Pri dlhšom trvajúcom suchu dôkladne zavlažujeme ovocné stromy, aby sme predišli žltnutiu listov a opadu plodov. Dôležité je zavlažovanie a nastielanie pôdy na jar zasadených stromčekov.

Citlivé odrody jabloní ošetrujeme proti pehovitosti plodov listovými hnojivami so zvýšeným obsahom vápnika.

Pri viniči zaštipujeme letorasty za druhým až tretím listom nad posledným strapcom hrozna, ak sme to už neurobili v júni. Potom zálistky zaštipneme za druhým alebo tretím listom. Výhonky ktoré mienime viesť ako pokračovanie ramien, nechávame v pôvodnom stave. Takto sa dostane k mladým strapcom viac svetla a slnka.

Podľa signalizácie alebo priebehu počasia pokračujeme v ošetrovaní viniča proti múčnatke a perenospóre. Používame prípravky proti peronospóre Dithane alebo Novozir a proti múčnatke sírnaté prípravky Sulikol, Thiovit alebo systémové prípravky na peronospóru Ridomil, Mikal M, Sandofan a na múčnatku Rubigan a Topas.

Pokračujeme v ochrane ovocných drevín a viniča proti chloróze v 14-dňových intervaloch listovými hnojivami s vyšším obsahom železa prípravkami ako sú napr. Bolikel Fe, Ferrovit, Fytovit.

Bylinkové a zmiešané záhony môžu v tomto období vyzerať nudne a vyčerpane. Po dlhšom pretrvávajúcom suchu strácajú rastliny vitalitu. Preto ich pravidelne polievame (ráno, večer), prípadne ich môžeme prihnojiť na list. Na záhonoch pravidelne vyplievame burinu.

Počas suchého počasia rastie trávnik pomerne pomaly, treba ho výdatne zalievať. Ak je však vlhko, vyžaduje trávnik časté kosenie. Nenecháme zbytočne trávnik prerásť, horšie sa kosí. V tomto období možno ešte urobiť ďalšiu etapu prevzdušnenie trávnika.

Z ruží odstraňujeme odkvitnuté časti spolu s dvoma listami. Zanedlho vyženú nové výhonky s ďalšími kvetmi a budú kvitnúť až do neskorej jesene. Predpokladom je, aby si ruže udržali zdravé listy. Proti hubovým ochoreniam, najmä proti čiernej škvrnitosti listov ruží treba preventívne postrekovať, ako sme odporúčali v júni. Na čiernu škvrnitosť možno použiť nasledovné prípravky Baycor 25 WP, Dithane DG, Dithane M 45 a Novozir MN 80. Pri trvalejšom suchu pôdu večer dôkladne zalejeme tak, aby rastliny ostali suché.

Vodnému jazierku, ktoré sme na jar vyčistili, veľmi prospeje, ak polovicu vody vypustíme a doplníme čistou vodou. Ak sa voda za suchého počasia z jazierka vyparila, treba ju taktiež doplniť. Najlepšie je použiť záhradnú hadicu s rozprašovačom, aby sa voda v jazierku prevzdušnila.

V tomto týždni pokračujeme v zavlažovaní, prihnojovaní a odstraňovaní buriny zo záhonov, odkvitnutých kvetov z letničiek a trvaliek. Do pôdy dodávame živiny v kvapalnej forme, čo je teraz najvýhodnejšie. V čase sucha zavlažujeme aj kompost.

Na uvoľnené záhony sejeme ešte mrkvu, kríčkovú fazuľu, fenikel, reďkev a reďkovku. Kríčková fazuľa má byť v zemi najneskôr do 10. júla. Ak nemáme dostatok miesta na záhonoch, vysievame niektoré druhy (fenikel, reďkev) do črepníkov. Po vzídení ich rozsadíme do už uvoľnených záhonov. Presádzame za oblačného alebo daždivého počasia.

Počas celého mesiaca môžeme vysádzať hlávkový šalát, endíviu (čakanka), ľadový šalát kel, neskorý kaleráb a skoré kultivary karfiolu a kelu. Dokončíme výsadbu ružičkového kelu a zimnej kapusty. Pri sadení endívie skracujeme dlhé korene a listy. Endívie, ktoré nám ostali na výsevnom záhone vyjednotíme na vzdialenosť 10 cm. Zabezpečíme tak silné priesady, ktoré môžeme v auguste alebo v septembri presadiť na zeleninový záhon alebo po skončení zberu uhoriek do pareniska.

Zalievame a prihnojujeme zeleninu, aby pekne rástla. Nezabúdame na rajčiny a papriky, ktoré vyžadujú pravidelné hnojenie (každý týždeň), čím zabezpečíme dobrú úrodu. Pri zalievaní dávame pozor, aby sme nepoliali listy (hubové ochorenia).

Pravidelne zberáme uhorky, tekvice, cukiny, patizóny.

Kvety rajčiakov sa v skleníku lepšie opelia, ak rastlinami v poludňajších hodinách zatrasieme. Peľ sa strasie a nasadzovanie plodov sa zvýši. Zabezpečíme rastlinám veľa vzduchu, vylamujeme zálistky.

Podľa signalizácie ošetrujeme mrkvu, petržlen a uhorky proti múčnatke prípravkami Karathane LC, Sulikol K, Thiovit.

Za daždivého počasia ošetrujeme cibuľu proti plesni cibuľovej. Použijeme prípravky Dithane, Novozir, Kuprikol. Do postrekovej kvapaliny pridáme zmáčadlo.

V tomto týždni je najvhodnejší termín na letný rez mladých stromov, zákrpkov, ovocných stien a kordónov. Pri tomto reze odstraňujeme konkurenčné výhonky, ktoré vznikli na hornej strane konárov a rastú dovnútra koruny. Vyrežeme všetky výhonky (tak či tak ich vyrežeme pri zimnom reze). Podporia sa tým zostávajúce výhonky. Súčasne vyväzujeme výhonky, ktoré smerujú šikmo hore, do vodorovnej polohy, ak nie sú potrebné na vytvorenie koruny. Tým sa podporí tvorba kvetných púčikov.

Rez čerešní je najvhodnejší robiť pri zbere alebo hneď po ňom. Presvetlia sa vysoké a husté staršie stromy, odpíli sa vrchol po hlbšie stojace konáre. Tým sa uľahčí zber v nasledujúcom roku. Pri čerešniach sa teraz lepšie hoja rany ako pri zimnom presvetľovaní. Ak sa hrubšie zásahy robia v lete, predchádza sa glejotoku.

Na jahodovom záhone, ktorý ostáva na ďalší rok, pokosíme po zbere úrody listy. Rastliny vyženú zdravé listy bez hubových ochorení. Potom odstránime burinu, skypríme pôdu a prihnojíme organickým hnojivom.

Záhony letničiek a trvaliek sú zakvitnuté. Aby kvitli až do jesene, každé dva až štyri týždne ich prihnojujeme slabým roztokom hnojiva. Týka sa to bohato kvitnúcich druhov ako sú netýkavky, begónie, šalvie, astrovky, cínie alebo papuľky. Prihnojovanie je zbytočné, ak sme pri výsadbe použili hnojivo s dlhodobým účinkom.

Pri trvalkách odstraňujeme odkvitnuté kvety, aby sa vyvinuli ďalšie. Množíme skalničky. Naďalej ošetrujeme ruže proti čiernej škvrnitosti a zisteným škodcom.

Teraz je najvhodnejšie obdobie pre výsadbu kosatcov. Hrubé podzemky sa môžu vysadiť do pôdy len tak, aby horná strana len vyčnievala pri vysadení v júli vytvoria do jesene veľa koreňov, takže prekonajú aj krutú zimu. Husté trsy, ktoré slabo kvitnú, rozdelíme. Starú strednú časť vyhodíme na kompost a na ďalšiu výsadbu použijeme len vonkajšie časti podzemkov. Pri výsadbe skracujeme dlhé korene a listy na polovicu.

V tomto týždni pokračujeme v udržiavaní záhrady. Pre potešenie začíname rezať kvety na sušenie. Sušené kvety sa režú vtedy, keď sú úplne rozkvitnuté. Zbierame semienka skalničiek.

Môžeme naďalej vysievať druhy rastlín vhodné na šalát, napríklad žeruchu siatu, reďkovky, hlávkové šaláty, špenát a semená rýchlorastúcich rastlín.

V prípade suchého počasia pokračujeme v pravidelnom zalievaní a odburiňovaní záhonov. Dáme oporu k rastlinám, ktoré to potrebujú (rajčiaky, papriky, tyčková fazuľa).

Za daždivého počasia ošetrujeme uhorky proti plesni uhorkovej (možno aplikovať Previcur v kombinácii s prípravkami Kuprikol, Dithane, Novozir), rajčiaky proti fytoftóre a septorióze (Kuprikol, Kuprotix, Champion) a proti alternáriovej škvrnitosti (Rovlar Flo najneskôr po zistení prvých príznakov ochorenia).

Podľa signalizácie ošetrujeme zemiaky proti fytoftóre prípravkami Kuprikol, Dithane, Novozir, Folpan a iné.

Skleníková klíma podporuje nielen rast, ale aj vývoj škodcov. Najmä molice skleníkovej a roztočov. Proti nim možno použiť prirodzených nepriateľov chalcidiek (Encarsia formosa) a parazitných roztočov. Využitie týchto organizmov je užitočné len v skleníku pri teplote 15 C.

Pripravíme si nové jahodové sadenice. Jahody by sa mali na záhonoch nechávať len 2 až 3 roky. Najlepšiu úrodu dávajú dvojročné rastliny. Z jednej rastliny odoberieme len dve najväčšie mladé rastlinky, ktoré už majú korienky a zasadíme ich do plytkých debničiek. Sadia sa vo vzdialenosti 8 x 8 cm, výdatne sa zalejú, zakryjú sa „spolurastúcou“ fóliou a odložia sa na tmavé miesto. Do pôdy sa vysadia až koncom júla.

Odrodené výhonky malín hneď po zbere vystriháme tesne nad zemou. Opatrenie je spolu s nástielkou preventívnou ochranou proti napadnutiu byľomorom malinovým. Z nových výhonkov sa ponecháva na meter v riadku 10 až 12 najsilnejších. Priväzujú sa jednotlivo na drôt. Slabšie výhonky, ktoré vyrástli mimo radu, vytrhneme.

Podľa dozrievania zberáme cesnak a cibuľu.

Podľa podmienok môžeme začať so zberom cukrovej kukurice. Táto jemná zelenina je nielen chutná, ale vysadená v rade tvorí uhorkám a iným chúlostivým rastlinám ochranu proti vetru. Zberá sa po zaschnutí vláskov v samičích klasoch a ich sfarbení na hnedočierno. Pri neskorom zbere sú zrnká tvrdé a chýba im typická sladkosť.

Cukrové melóny majú nasadiť plody do polovice augusta. Potom sú už noci chladnejšie. Táto teplomilná plodina sa veľmi dobre vyvíja, ak pôdu zakryjeme čiernou fóliou alebo pokosenou trávou. Ak rastliny vedieme po drôtenom pletive dostane sa plodom ešte viac slnka. Stredný výhonok zaštipneme, aby sa vyvinuli bočné výhonky s mnohými samičími kvetmi.

Do pôdy vysadíme už pripravené nové sadenice jahôd.

Mladé výhonky černíc priväzujeme na drôty konštrukcie a výhonky vyrastajúce z pazúch listov zaštipneme za druhým listom.

Podľa signalizácie ošetrujeme neskoré odrody broskýň proti druhej generácii obaľovača broskyňového (Decis, Karate, Zolone, Sumithion Super). Podľa signalizácie ošetrujeme aj jadroviny proti druhej generácii obaľovača jablčného a slivky proti druhej generácii obaľovača slivkového (v čase hromadného liahnutia húseníc prípravkami ako sú Zolone, Decis a iné.).

Môžeme sa venovať letnému zušľachťovaniu drevín. Čerešne môžeme preštepovať vrúbľovaním za kôru, ak máme koncom mesiaca silné, dostatočne vyzreté výhonky požadovaného kultivaru. Môžeme vrúbľovať do boku ríbezle a egreše.

Koncom júla ošetrujeme podľa signalizácie vinič proti botrytíde (pleseň sivá – ochorenie podporuje daždivé počasie) a proti druhej generácii obaľovačov. Ošetrenie viniča proti obaľovačom znižuje napadnutie strapcov botrytídou. Používame Decis, Karate, Sumithion, Zolone.

V tomto týždni pokračujeme v pravidelnom zavlažovaní zeleniny, v jej zbere a pravidelnom prihnojovaní rajčiakov. Z rajčiakov odstraňujeme pazušné výhonky a spodné listy napadnuté hnilobou.

Naďalej vysievame listový šalát, pekingskú a čínsku kapustu. Pekingská kapusta sa seje priamo na záhon a po vzídení sa vyjednotí na 30 cm. Môžeme vysadiť priesady hlávkového šalátu dopestovaného na výsevnom záhone. Podobne endíviu, kaleráb, karfiol, pór.

Ešte raz hnojíme na list neskorú kapustu, kel, zeler, pór, rajčiaky, tyčkovú fazuľu mrkvu a čierny koreň.

Naďalej podľa podmienok po uschnutí listov zberáme ešte cibuľu.

Pokračujeme v preštepovaní ovocných stromov. Nevyhovujúce kultivary broskýň môžeme očkovaním jednoročných výhonkov, ktoré na konároch vyrástli, preštepiť.

Zberáme skoré kultivary jabĺk a hrušiek. Skoré kultivary sa môžu zberať už pred úplnou zrelosťou bez toho, aby sa kvalita ovocia poškodila. Inak sa oberajú keď majú hnedé jadrá.

V tomto ročnom období sa najlepšie zakorenia pelargónie, takže môžeme množiť. Takto nám prezimujú mladé rastlinky, ktoré budú skôr kvitnúť. Režeme odrezky asi s troma listami. Jeden deň ich necháme ležať, aby rezné plochy zaschli a potom ich nastrkáme do rašeliny a piesku v pomere 1 : 1, zalejeme a zakryjeme „spolurastúcou“ fóliou. Naďalej presádzame trvalky.

Už teraz si môžeme nakúpiť cibuľoviny, ktoré kvitnú na jar, uskladníme ich na tmavom mieste a zasadíme ich na skalku.

Informácie boli čerpané z denníka PRÁCA