December

Aktuálne záhradkárske práce na mesiac DECEMBER

Pred napadnutím silnejšej vrstvy snehu prekontrolujeme oplotenie. Opravíme všetky poškodenia, spodný šponovací drôt pritiahneme k zemi kolíkmi a prípadne prihodíme zeminou, aby sme zverine zamedzili prístup do záhrady. V exponovaných oblastiach i v prípade dobrého oplotenia odporúčame mladé stromčeky obviazať aspoň papierom. Fólie PVC nie sú na tento účel vhodné, keďže sa tam môže vytvoriť nežiadúca teplota.

Pokiaľ nie sú celodenné mrazy, môžeme pokračovať ešte i v sadení ovocných stromčekov a kríčkov. Okolo kmienkov novo vysadených stromčekov nakopcujeme zeminu najmenej do výšky 30 až 40 cm. Proti poškodeniu stromov tepelnými výkyvmi v priebehu zimy odporúčame natrieť kmene vápenným mliekom. Tento náter podľa potreby opakujeme.

Vo výsadbách mladých vinohradov je vhodné obdobie na postavenie drôtenky. Medzi druhým a tretím rokom po výsadbe sa musíme definitívne rozhodnúť pre pestovateľský tvar a podľa toho tiež vybrať a postaviť vhodný typ konštrukcie a opôr.

Začína sa príprava na budúci rok – na nové vegetačné obdobie. Ak nie je sneh a zamrznutá pôda, môžeme ešte pokračovať v prácach, ktoré sme nestihli v októbri a novembri. Ošetrujeme náradie, ktoré sme používali počas celého roka. Motyky a rýle nabrúsime, poopravujeme rúčky a miesto nasadenia. Hadice stočíme a zviazané ich zavesíme.

Už teraz môžeme kúpiť fóliu a vo voľnom čase ju nastriháme a pozvarujeme na potrebné rozmery. Na vybudovaných fóliovníkoch robíme drobné opravy a údržbu, natierame konštrukciu a podobne. Ak sme doteraz nevykopali bočné ryhy na uchytenie fólie, je najvyšši čas, aby sme to urobili.

Ak to počasie ešte dovolí, môžeme dorýľovať a zapraviť maštaľný hnoj. Zberáme ešte ružičkový kel, petržlen. Pripravíme si trsy pažítky na rýchlenie v bytových podmienkach.

Vianoce nám určite spríjemnia kvitnúce konáriky čerešní, višní, zlatovky a iných okrasných drevín. Konáriky odstrihneme na Barboru, t. j. 4. decembra, asi na 12 hodín ich ponoríme do vody teplej asi 35 stupňov C, potom ich uložíme do váz.

Pred príchodom silnejších mrazov narežeme vrúble zo zdravých a výkonných odrôd ovocných stromov, najmä kôstkovín. Jadroviny môžeme narezať ešte aj v januári, ale neskôr narezané kôstkoviny by mohli skôr začať pučať na začiatku jari, keď najmä záhradkári preštepujú. V tomto čase môžeme narezať aj vrúble viniča. Každý zväzok vrúbľov označíme menovkou a uložíme na bezmrazom mieste (pivnica, vodovodná šachta a v malom postačí aj chladnička), do vlhkého materiálu (piesok, rašelina a pod.)

Pravidelne kontrolujeme a vetráme miestnosť s uloženým ovocím. Vyššiu vzdušnú vlhkosť sa snažíme udržiavať polievaním podlahy, rozmiestňovaním nádob s vodou a pod. Dbáme, aby pri silnejších mrazoch neklesla teplota pod +1 °C, keď by už uskladnené ovocie mohol poškodiť chlad.Pri silných mrazoch miestnosť nevetráme.

V podpníkovom vinohrade môžeme začať zberať a uskladňovať podpníky pre ďalšie rozmnožovanie viniča.Pôdu v podpníkovom vinohrade ošetrujeme tak ako v rodiacom vinohrade. Kry na zimu prihŕňame zeminou.

Po ukončení zberu zelenín je dobré porovnávať množstvo získanej úrodyzeleniny s potrebami v domácnosti. Podľa nadbytku alebo nedostatku prispôsobíme plochy pre nasledujúci rok. Niekedy je vhodné rozložiť úrodu na dlhšie obdobie. Ide najmä o šalát, reďkovku, kaleráb, fazuľku na zelené struky. Vyžaduje si to postupné sejby alebo odrody s odlišnou dĺžkou vegetačného obdobia.

Do zimnej činnosti záhradkára patrí aj inventúra náradia, hnojív, pesticídov, zvyškov osív. Po vyradení všetkého nepotrebného a opravách poškodeného sa ľahšie urobí zoznam, čo treba nakúpiť.

Je čas, aby sme sa predzásobili fóliou, ktorú si môžeme zvariť (zožehliť) na potrebné rozmery. Pre nízke fóliové kry používame tenšiu fóliu. Stačí hrúbka 0,05 mm, pre väčšie musíme použiť pevnejšiu, teda hrubšiu, stačí hrúbka 0,10 mm a ak chceme, aby nám dlhšie vydržala, použijeme až 0,16mm.

Kontrolujeme uskladnené hľuzy mečíkov; georgín, begónií, podzemky, kán. Treba udržiavať teplotu asi 4 až 6 °C. Choré, napadnuté hubovými chorobami, odstraňujeme.

Z izbových kvetín môžeme rozmnožovať monsteru, filodendron, senpóliu. Listy izbových kvetín zbavujeme prachu. Zalievame len kvitnúce, rastliny.

Keď ešte nie je pôda zamrznutá, pokračujeme v kopaní jám pre jarnú výsadbu ovocných stromčekov. Všetky prestarnuté a choré stromy zo záhrady odstránime, aby sme ich mohli čím skôr nahradiť zdravými jedincami. V rámci mechanickej ochrany odstránime z korún ovocných stromov, najmä z marhúľ, mumifikované plody, napadnuté moniliózou. Odstraňujeme aj zámotky vajíčok škodcov a mechanicky poškodené konáre.

Ak sme doteraz nestihli zabezpečiť stromy proti poškodeniu zverinou, je najvyšší čas to urobiť. Môžeme použiť rôzne typy chráničov, ale najlepším prostriedkom je dobré oplotenie. Jeho stav je potrebné počas zimy kontrolovať. Väčšie snehové záveje od plota odhadzujeme, aby po nich zajace neprešli do záhradky. Proti drobným hlodavcom použijeme otrávené návnady. Ku kmienkom ich kladieme tak, aby k nim nemalo prístup úžitkové vtáctvo.

Pripravujeme sa na zimný rez. Naostríme nožnice a pílky, dokúpime potrebné množstvo štepárskeho vosku, prípadne latexovú farbu.

Kontrolujeme a preberáme uskladnené ovocie. Prebierku robíme pravidelne asi raz za týždeň. Udržujeme nízku teplotu (+1 až+5 °C) a vlhkosť až 90%.

Podľa vlaňajšieho osevného plánu v zeleninovej časti záhradky si zostavíme nový osevný plán, pričom dodržiavame zásadu striedania plodín zelenín v prvej trati, kde by mali byť zeleniny hnojené maštaľným hnojom, alebo kompostom (rajčiaky, paprika, uhorky, karfiol, kapusta, kel a iné). Zeleniny druhej trate, t.j. rok po hnojení maštaľným hnojom (mrkva, petržlen, cibuľa, kaleráb a iné). Zeleniny tretej trate, t. j. dva roky po hnojení maštaľným hnojom sú napríklad hrach, fazuľka, šalát. Pripravíme si aj zoznam semien, ktoré potrebujeme, pričom zohľadníme rozloženie zberu na pestovanie skorých, poloskorých a neskorých odrôd zelenín. Skontrolujeme semená, ktoré nám zostali a overíme si ich klíčivosť, najmä u tých, o ktorých nevieme, aké sú staré. Problematický býva najmä petržlen a cibuľka. Klíčivosť si dobre udržuje kapusta, kel, kaleráb; uhorky.

Z izbových kvetín intenzívne zalievame len vianočnú hviezdu a vianočný kaktus (kvitnúce kvetiny). Zvýšenú pozornosť venujeme zorniciam (amarylkám), ktoré umiestnime na svetlo, a tiež intenzívne zalievame. Rastliny zbytočne nepremiestňujeme.

Informácie boli čerpané z denníka PRÁCA