Fyziologické choroby
Fyziologické choroby bývajú zapríčinené nedostatočnou výživou a nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Praskanie plodov nastáva zvyčajne po napadnutí veľkého množstva zrážok alebo výdatnom zavlažení rajčiakov po dlhšie trvajúcom suchu. Rasliny je potrebné pravidelne zavlažovať v období sucha.
Zelený prstenec na plodoch je spôsobený vysokými teplotami, silným slnečným žiarením a nedostatočnou výživou rastlín.
Hniloba špičiek plodov je spôsobená nedostatkom vlahy v období rastu plodov a nedostatkom vápnika. Najlepšou ochranou pred hnilobou je pravidelné zavlažovanie a výživa v období sucha. Môžeme vykonávať aj opakované postreky v 7 až 10-dňových intervaloch listovými hnojivami s vyšším obsahom vápnika (Florasin Calcium Plus, Plantella Kalcium, Wuxal SUPER Kalcium, Kristalon paradajka a paprika…)
Zvinovanie spodných listov rajčiakov je spôsobené reakciou rastlín na poveternostné podmienky a na vysoké teploty a suchý vzduch.
Slnečný úpal plodov rajčiakov nastáva vtedy, keď sa plody obnažia po odstránení zálistkových výhonkov. Aby sme predišli úpalu plodov, zálistkové výhonky odstraňujeme podvečer alebo v čase zníženej intenzity slnečného žiarenia.
Fytoftóra rajčiakov
Ochorenie spôsobuje huba, ktorá je známym pôvodcom plesne zemiakovej. Fytoftóra dokáže zo dňa na deň zlikvidovať porasty rajčiakov. K svojmu šíreniu potrebuje fytoftóra výdatné zrážky, časté zavlažovanie a pestovanie rajčiakov v hustom spone na tienených miestach.
Príznaky pozorujeme na nadzemných častiach rajčiakov a ich plodov. Po infikovaní plodov, vznikajú na ich povrchu sivohnedé škvrny, ktoré postupne prenikajú až do dužiny, čím dochádza k znehodnoteniu plodov.
Rajčiaky môžeme proti fytoftóre ochrániť preventívnymi postrekmi. S postrekmi začíname v prvej polovici júna v 7 – 10 dňových intervaloch. Pred každým postrekom je potrebné obrať všetky zrelé a dozrievajúce plody.
Septóriová škvrnitosť
Postihuje len listy a vňať rajčiakov. Vyznačuje sa tvorbou drobných škvŕn. Vyskytuje sa na rajčiakoch pestovaných vo voľnej prírode (najmä na kríčkových odrodách). Za daždivého počasia sa šíri veľmi rýchlo. Na ošetrovanie rajčiakov proti septóriovej škvrnitosti sa používajú prípravky ako pri fytoftóre.
Prípravky:
CUPROXAT CS, CHAMPION 50 WG, KOCIDE 2000, PROLECTUS, ZDRAVÝ RAJČIAK, KUPRIKOL 50
Bio prípravky:
FOLICIT, CONTROLPHYT CU, TRIFENDER, SYMBIVIT
Navštívte naše predajne ZÁHRADKÁR ®
Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® nájdete všetko, čo Vaša záhrada potrebuje. Poradíme ohľadne rôznych prípravkov na ochranu rajčiakov a poskytneme Vám ďalšie cenné informácie. Tešíme sa na Vašu návštevu.