Choroby rajčiakov

Fyziologické choroby

Fyziologické choroby bývajú zapríčinené nedostatočnou výživou a nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.

Praskanie plodov nastáva zvyčajne po napadnutí veľkého množstva zrážok alebo výdatnom zavlažení rajčiakov po dlhšie trvajúcom suchu. Rasliny je potrebné pravidelne zavlažovať v období sucha.

Zelený prstenec na plodoch je spôsobený vysokými teplotami, silným slnečným žiarením a nedostatočnou výživou rastlín.

Hniloba špičiek plodov je spôsobená nedostatkom vlahy v období rastu plodov a nedostatkom vápnika. Najlepšou ochranou pred hnilobou je pravidelné zavlažovanie a výživa v období sucha. Môžeme vykonávať aj opakované postreky v 7 až 10-dňových intervaloch listovými hnojivami s vyšším obsahom vápnika (Florasin Calcium Plus, Plantella Kalcium, Wuxal SUPER Kalcium, Kristalon paradajka a paprika…)

Zvinovanie spodných listov rajčiakov je spôsobené reakciou rastlín na poveternostné podmienky a na vysoké teploty a suchý vzduch.

Slnečný úpal plodov rajčiakov nastáva vtedy, keď sa plody obnažia po odstránení zálistkových výhonkov. Aby sme predišli úpalu plodov, zálistkové výhonky odstraňujeme podvečer alebo v čase zníženej intenzity slnečného žiarenia.

Fytoftóra rajčiakov

Ochorenie spôsobuje huba, ktorá je známym pôvodcom plesne zemiakovej. Fytoftóra dokáže zo dňa na deň zlikvidovať porasty rajčiakov. K svojmu šíreniu potrebuje fytoftóra výdatné zrážky, časté zavlažovanie a pestovanie rajčiakov v hustom spone na tienených miestach.

Príznaky pozorujeme na nadzemných častiach rajčiakov a ich plodov. Po infikovaní plodov, vznikajú na ich povrchu sivohnedé škvrny, ktoré postupne prenikajú až do dužiny, čím dochádza k znehodnoteniu plodov

Rajčiaky môžeme proti fytoftóre ochrániť preventívnymi postrekmi. S postrekmi začíname v prvej polovici júna v 7 – 10 dňových intervaloch. Pred každým postrekom je potrebné obrať všetky zrelé a dozrievajúce plody.

Septóriová škvrnitosť

Postihuje len listy a vňať rajčiakov. Vyznačuje sa tvorbou drobných škvŕn. Vyskytuje sa na rajčiakoch pestovaných vo voľnej prírode (najmä na kríčkových odrodách). Za daždivého počasia sa šíri veľmi rýchlo. Na ošetrovanie rajčiakov proti septóriovej škvrnitosti sa používajú prípravky ako pri fytoftóre.

Prípravky:

CUPROXAT CS, CHAMPION 50 WG, KOCIDE 2000, PROLECTUS, ZDRAVÝ RAJČIAK, KUPRIKOL 50

Bio prípravky:

FOLICIT, CONTROLPHYT CU, TRIFENDER, SYMBIVIT


Navštívte naše predajne ZÁHRADKÁR ®

Na našich predajniach ZÁHRADKÁR ® nájdete všetko, čo Vaša záhrada potrebuje. Poradíme ohľadne rôznych prípravkov na ochranu rajčiakov a poskytneme Vám ďalšie cenné informácie. Tešíme sa na Vašu návštevu.


Záhradné práce ZÁHRADKÁR ®

Popis prác pre jednotlivé mesiace v roku TU.

Related posts

Strihanie stromčekov

Pred začiatkom pučania drevín treba dokončiť ich zimný rez a predjarný rez stromov. Nesmieme zabudnúť na ošetrenie väčších rán štepárskym voskom. Za priaznivého počasia presvetľujeme koruny ovocných stromov a zmladzujeme staršie, slabo rodiace stromy. Pri zmladzovacom reze skracujeme hlavné konáre o jednu tretinu až polovicu, podľa veku stromu. Tým...

Čítať viac

Záhradné nožnice

Správna voľba na strihanie kvetov, kríkov, výhonkov, trávy a konárov. Pákové nožnice na konáre Záhradné nožnice s ergonomickou rukoväťou a jednoduchým pákovým prevodom, ktorý umožňuje až dvojnásobný prenos sily. Táto strihacia technológia uľahčuje strihanie konárov až do priemeru 50 mm. Ostrie je potiahnuté špeciálne nepriľnavým povrchom. Teleskopické nožnice Univerzálne...

Čítať viac

Predjarný postrek

Ničenie prezimujúcich škodcov je dôležitou súčasťou celoročnej ochrany ovocných a okrasných drevín, pretože škodcov zasiahneme v štádiu vajíčok alebo lariev, teda ešte skôr, než spôsobia väčšie škody. V súčasnosti prípravky obsahujú insekticídnu zložku a olejovú zložku. Ničenie škodcov Predjarným postrekom ničíme všetkých škodcov prezimujúcich na ovocných a okrasných drevinách....

Čítať viac