August

Aktuálne záhradkárske práce na mesiac AUGUST

Po suchom začiatku leta nám počasie v poslednom období doprialo výdatné dažde. Preto je v tomto období dôležité kyprenie pôdy, aby sa na jej povrchu nevytvorila pre rastliny nežiadúca škrupina. Primeranú vlahu udržujeme podľa potreby jednotlivých plodín ich pravidelným zalievaním.

Začiatok augusta je vhodným obdobím vysievania na hriadku, najmä pre druhy zeleniny ako sú listový šalát, pekingská a čínska kapusta, reďkovka, ozimná cibuľa a žerucha. Môžeme začať aj s výsadbou špenátu, zimného šalátu, zimného kelu a vňaťového petržlenu. Na hriadku vysádzame priesady kelu kučeravého, neskorých odrôd karfiolu, hlávkového šalátu a póru.

Sadenice na jesenný a zimný zber vysádzame do skleníka alebo fóliovníka.

Podľa podmienok po uschnutí listov zberáme cibuľu. Na urýchlenie usychania listov uvoľníme vidlami korene. Cibuľu nikdy nezošliapávame, cibule by sa mohli poškodiť a hniť. Pripravíme ju na skladovanie.

Pravidelne zberáme papriky a rajčiaky. Pre dozrievanie ďalších plodov kolíkových rajčiakov zaštipujeme ich vrcholky. Odstraňujeme ich pazušné výhonky a suché a hnilobou napadnuté listy.

Posledný krát hnojíme na list neskorú kapustu, kel, zeler, pór, rajčiaky, tyčkovú fazuľu, mrkvu a čierny koreň.

Podľa signalizácie ošetrujeme mrkvu a petržlen proti múčnatke prípravkami Karathane LC, Sulikol K, Thiovit. Ohrozené sú husté, zaburinené a tienené porasty.

V teplých oblastiach ošetrujeme ovocné stromy proti druhej generácii spriadača amerického hneď po zistení výskytu mladých húseníc. Na jadroviny a kôstkoviny použijeme Ultracid, Zolone, prípadne Decis a Sumithion Super (aj na iné ovocné stromy).

Pokračujeme v zbere skorých kultivarov jabĺk a hrušiek. Oberajú sa, keď majú hnedé jadrá. Okrem jabĺk dozrievajú slivky, mirabelky a rôzne kultivary broskýň. Skoro ráno zberáme mäkké kôstkové ovocie.

Na začiatku mäknutia bobúľ viniča ošetrujeme vinič proti botrytíde kontaktnými prípravkami Rovlar Flo, Quadris, Euparen Multi a Sumilex alebo systémovým prípravkom Hattrick.

Podľa signalizácie ošetrujeme broskyne, jadroviny a slivky proti druhej generácii obaľovačov prípravkami Decis, Basudin, Karate.

Okrasné rastliny ochraňujeme proti hubovým chorobám (múčnatke, čiernej škvrnitosti listov, botrytíde, hrdzi) a zisteným škodcom.

V okrasných záhonoch začíname s rezom kvetov na sušenie. Skalku ošetríme a priebežne odstraňujeme odkvitnuté kvety letničiek, ktoré prihnojíme slabým roztokom hnojív. Ruže a orgován, ak v nich prúdi miazga, očkujeme.

V tomto období sejeme petržlen. Petržlen zasiaty v auguste prináša na nasledujúcu jar obľúbenú koreňovú vňať. V tomto čase semená rýchlo klíčia a rastliny sa zdravo vyvíjajú, zatiaľ čo v jarných výsevoch počas studeného a vlhkého počasia majú žltkasté listy. Petržlen vysiaty v auguste veľmi dobre prezimuje a začne kvitnúť až v lete nasledujúceho roku.

Uvoľnené záhony, na ktorých sa už nebude sadiť zelenina, nemusíme nechávať prázdne. Môžeme na ne vysiať horčicu alebo vhodnú miešanku na zelené hnojenie. Rastliny po prvých mrazoch (možno aj skôr) pokosíme a zapracujeme do pôdy. V pôde ich využijú pôdne organizmy a zmenia na humus. Rastliny na zelené hnojenie odoberajú z pôdy živiny a uložia ich do zásoby na zimu.

Naďalej odstraňujeme pazušné výhonky, spodné listy napadnuté hnilobou a suché listy rajčiakov. Zberáme rajčiaky.

Uhorky v skleníku týždenne prihnojujeme, na bočných výhonkoch nechávame len jeden list a jeden plod. Za sucha dostatočne zalievame. Pri ochladení zalievame opatrnejšie, aby sa nezabrzdil rast. Pravidelne zberáme uhorky s hmotnosťou asi 0,5 kg, aby neprestali nasadzovať plody.

Podľa počasia a signalizácie ošetrujeme uhorky proti plesni uhorkovej (Previcur, Kuprikol, Dithane, Novozir) a proti múčnatke (Karathane, Thiovit). Uhorky ošetrujeme takmer do konca augusta.

Podľa signalizácie ošetrujeme zemiaky a rajčiaky proti fytoftóre (Kuprikol, Dithane, Novozir, Folpan)

Ošetrujeme neskoré hlúboviny proti mlynárikovi kapustovému, more kapustovej a molici lastovičníkovej. Na začiatku liahnutia húseníc mlynárika kapustového a mory kapustovej aplikujeme kontaktné prípravky ako sú Decis, Karate, Consult alebo hĺbkový prípravok Basudin. Zasahovať treba najmä proti druhej generácii škodcov. Do postrekovej kvapaliny pridáme zmáčadlo Citowet, stačí Jar. Pri molici lastovičníkovej použijeme Basudin, ale len pri silnejšom výskyte škodcu.

Podľa signalizácie alebo podľa priebehu počasia pokračujeme v ošetrovaní viniča proti múčnatke a perenospóre. Používame prípravky proti peronospóre Dithane alebo Novozir a proti múčnatke Quadris, Karathane alebo systémové prípravky na peronospóru Ridomil, Hattrick a na múčnatku Rubigan a Topas. Sírnaté prípravky (Sulikol, Thiovit, …) nepoužívame pri teplotách nad 25 C, pretože môžu pôsobiť fytotoxicky.

Pokračujeme v ošetrovaní viniča proti botrytíde až do polovice augusta (podľa podmienok) kontaktnými prípravkami Rovlar Flo, Quadris, Euparen Multi a Sumilex alebo systémovým prípravkom Hattrick

Pokračujeme v letnom reze ovocných drevín, vyväzujeme konáriky a letorasty, dlhé letorasty viniča snímeme. Po zbere ovocia vykonáme presvetľovací rez kôstkovín. Podpníky jabloní, hrušiek, broskýň očkujeme. Ovocné dreviny prihnojujeme draselnými a fosforečnými hnojivami.

Odstraňujeme odkvitnuté kvety trvaliek. Kosatce a pivonky možno teraz presádzať delením podzemkov. Hoci pivonky rady zostávajú veľa rokov na pôvodnom mieste. Oddelené časti treba vysadiť rovnako hlboko, ako boli predtým.

Po skončení obdobia letných horúčav je vhodný čas na zakladanie nových trávnikov. Či už chceme položiť trávový koberec alebo trávu siať, treba si pozemok pripraviť jeden až dva týždne vopred. V prípade siatia trávy necháme najprv vyklíčiť burinu, ktorú zničíme buď motykou alebo použitím vhodného herbicídu. Až potom zasejeme trávnu zmes. Staršie trávniky pravidelne zalievame a kosíme vyššie ako zvyčajne.

V druhej polovici augusta vysejeme valeriánku poľnú a špenát. Aby sa mohli rastlinky vyvíjať, sejeme riedko do riadkov. Riedko vysiaty špenát môžeme už koncom septembra zbierať prvý krát. Cez zimu sa nechá na záhone a ďalší zber urobíme na nasledujúcu jar.

V čase sucha pravidelne zavlažujeme zeleninové a kvetinové záhony.

Po dosiahnutí konzumnej zrelosti zberáme letné šaláty. Pravidelne zberáme plodovú zeleninu.

V skleníkoch vysádzame šalát a endíviu z priesad vypestovaných na výsevnom záhone. Skleník vetráme. Z pareniska po vyrastení rastlín odstránime okná a založíme ich až v septembri pred ochladením.

Podľa signalizácie pokračujeme v ošetrovaní mrkvy a petržlenu proti múčnatke (Karathane LC, Sulikol, Thiovit), v ošetrovaní zeleru proti septóriovej škvrnitosti listov (Kuprikol).

Ošetrujeme jahody proti bielej a fialovej škvrnitosti listov prípravkami Kuprikol, Novozir a Dithane. Pozor ale na mesačné a stáleplodiace jahody, tie sa neošetrujú.

Pokračujeme v preštepovaní čerešní vrúbľovaním za kôru. V auguste sa preštepenie lepšie vydarí ako na jar. Strom sa zreže a rany sa zatrú štepárskym voskom alebo balzamom. Vrúble by sa mali rezať krátko pred vrúbľovaním, mali by sa zbaviť listov až na kúsok stopky. Keď to nie je možné, zabalia sa vrúble do vlhkej utierky a uložia sa do chladničky alebo na chladné miesto. Vrúble upevníme lykom alebo páskou a rany zatrieme štepárskym voskom.

Na višniach odrežeme všetky odrodené konáre okrem letorastov, ktoré vyrástli na báze odrodených konárov.

Pokračujeme v reze zákrpkov jabloní, v očkovaní podpníkov jabloní, hrušiek, broskýň, v snímaní letorastov viniča. Mladý vinič prihnojíme.

Začíname s kopaním jám na jesennú výsadbu ovocných a okrasných drevín, ako aj viničových sadeníc.

Vysievame letničky ako sú sedmokráska, prvosienky a ďalšie, ktoré budú kvitnúť na jar a začiatkom leta. Množíme levanduľu, šalviu a skalkové kríky. Nakupujeme cibuľoviny, ktoré kvitnú na jar.

V oblasti so skorými mrazmi kvety na rajčiakoch nad piatym súkvetím odstránime. Vegetačný vrchol a listy necháme, aby ostali rastlinám zelené časti.

Pri preštepovaní broskýň sa používa očkovanie. Do vyzretých mladých výhonkov pôvodného kultivaru naočkujeme púčik žiadaného kultivaru. Očkovať by sa malo hneď po vyzretí púčika.

Pri černiciach bočné výhonky vyrastajúce z pazúch listov skrátime za prvým až druhým listom, tým zabezpečíme prehľadnosť rastlín. Nové výhonky zo zeme priviažeme. Zberáme plody sfarbené na intenzívne čierno.

V tomto týždni začíname rezať ihličnany živé ploty z tuje a smreka. Ak striháme živé ploty teraz alebo potom v septembri, mladé výhonky nie sú zdrevnatené, strihanie je jednoduchšie. Nanovo vyženú v máji budúceho roku. Strihať ich možno aj nasledujúcu jar. Striháme vždy len zelené časti a dodržiavame kuželovitý tvar.

Od polovice mesiaca, keď už skončili horúčavy, začneme s vysádzaním alebo presádzaním ihličnanov. Koreňové baly zavlažíme, rastliny vykopeme (neporušíme korene) a na hrubej fólii ich presunieme na nové miesto. Jamu, ktorú máme pripravenú vopred, vyplníme namiesto rašeliny kôrovým humusom a polozotletým kompostom. Rastlinu výdatne zalejeme a dobre zakotvíme v zemi (šikmý kôl, napínacie drôty).

Pri ružiach odstraňujeme odkvitnuté časti a striekame ich proti čiernej škvrnitosti a hrdze.

Informácie boli čerpané z denníka PRÁCA